Alman devi gitti, yatırımlar durdu

EBSO Meclis Üyesi Süha Kahraman, Volkswagen’in Manisa yatırımından vazgeçmesi sonrası, Alman devi gelecek diye bölgede yatırım yapan, arsa ve depo satın alan, üretim kapasitelerini artıran firmaların yatırımlarının da durmak zorunda kaldığını söyledi

Alman devi gitti, yatırımlar durdu
07 Temmuz 2020 - 07:30

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Volkswagen’in Türkiye yatırımından vazgeçmesi, Alman devine iş yapmayı planlayan birçok yerli firmayı da olumsuz etkiledi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EBSO Meclis Üyesi Süha Kahraman, birçok firmanın Volkswagen gelecek diye bölgede yatırım yaptığını, Alman markasının yatırım kararından vazgeçmesiyle de büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti.

Birçok yatırımı etkiledi

Aynı zamanda otomotiv sektörüne yönelik sızdırmazlık elemanları üreten ve 55’e yakın ülkeye ihraç Tokez Yağ Keçeleri Şirketinin İşletme Müdürlüğünü de yapan Kahraman, “Birçok kişi Volkswagen yatırımı geliyor diye yatırım yaptı. Ege Bölgesi’nde de bazı firmaların ben Volkswagen gelecek diye üretim kapasitelerini ilerisi için artırdıklarını biliyorum. Volkswagen’e çalışan firmalar da yatırım yaptılar. O yatırımlar da durdu şu an. Yani Volkswagen yatırımının durması, ona bağlı olarak yapılan birçok yatırımı da durdurdu. Birçok firma Ege Bölgesi’nde Volkswagen geliyor diye yatırım yaptı. Manisa’da onun etrafında bir sürü depo ve yer satın alanlar, kiralayanlar, arsa satın alanlar olduğunu biliyorum, Volkswagen orayı lojistik alanı yapacak diye. Şimdi onlar da orada boşa çıktı, ölü yatırım oldu birden bire. Yazık” dedi.

“Türkiye’de kurulacağına inanıyorum”

Volkswagen’in almış olduğu kararın kesinlikle koronavirüsten dolayı düşen talep nedeniyle alındığını düşündüğünü söyleyen Kahraman, “Politik bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Bunun Türkiye’ye karşı bir tavır olduğunu düşünmüyorum. Şu an bütün dünyadaki ana fabrikalar, birçok fabrikalarını kapatıyorlar. Çünkü talep azalması var. Yüzde 30, yüzde 40 dünyada bir talep azalması var. Türkiye’de olan üretim hem Türkiye pazarı hem Avrupa pazarına ve Orta Doğu’ya gidecekti. Bu konu bence tam kapanmış değildir. Bu fabrika şu anda Türkiye’den başka bir ülkede de yapılamaz bana göre. 1-2 sene sonra koronavirüs salgını düzelmeye başladığında bunun tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum. Volkswagen’in en çok araba sattığı ülkelerden biri Türkiye. Artı Türkiye bu yatırım için, İzmir ve Ege Bölgesi başta olmak üzere ideal bir yer. Hem lojistik hem işçilik anlamında. Şimdi Slovakya diyorlar, Macaristan diyorlar ama fabrikanın kurulması için en iyi yer Türkiye’ydi. Ben yine iddia ediyorum. Taleplerin normal olduğu zamanda ben bu fabrikanın tekrar Türkiye’ye kurulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test