Türkiye'nin başarılı fizikçisi Fatih Ömer İlday'ın ödülleri arka arkaya geliyor. Son gelişmelerle birlikte Alexander von Humboldt Profesörlüğü Ödülü bu yıl Türk fizikçi Fatih Ömer İlday'a verildi. Peki, "Türk fizikçi Fatih Ömer İlday kimdir?" Konuya yönelik tüm detaylar için okumaya devam edin.

Fatih Ömer İlday kimdir?

Fatih Ömer İlday, 1976 yılında İstanbul'da doğmuş, Türk bir bilim insanı ve fizik profesörüdür. Eğitimine Boğaziçi Üniversitesi'nde teorik fizik alanında lisans eğitimi alarak başlayan İlday, ardından doktora öğrenimi için New York'a gitmiştir. 2003 yılında Cornell Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan İlday, MIT'de RLE Fellowship'i kazanmış ve doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. 2005 yılında araştırmacı olarak görev yapmaya başlamıştır.

2006 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünde çalışmaya başlayan İlday, 2014 yılından itibaren aynı üniversitenin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde de ders vermektedir.

İlday, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görülmüştür. 2017 yılında ise Türkiye'de bilim alanında verilen en prestijli ödül olan TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazanmıştır. Ayrıca Bilim Akademisi ve Academia Europaea üyesidir.

Son olarak, 2024 yılında Alexander von Humboldt Professorship için seçilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi