Aksaray'da sıradışı bir keşif, yerlileri adeta büyüledi! Vatandaşlar, adını dahi duymadıkları bir güzellikle karşı karşıya kalarak şok yaşadı. "Aksaraylılar şokta! Yerlisinin bile bilmediği bir güzellik" söylentisi, kentte hızla yayıldı ve merak uyandırdı. Detaylı bir araştırma sonucunda, bu gizemli güzellikle ilgili tüm sorularınızın cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte, detaylar...

Aksaraylilar Sokta Yerlisinin Bile Bilmedigi Bir Guzellik (2)

Aksaraylılar şokta! Yerlisinin bile bilmediği bir güzellik: Aksaray Aziz Marcuries Yeraltı Şehri

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri ve Kilisesi, Hıristiyanlığın M.S. 250'li yıllarda yasaklandığı dönemde özellikle sığınak olarak kullanılan önemli bir yapıdır. Aziz Mercurius, M.S. 225 - 250 yılları arasında yaşamış olan bir komutandır. Roma İmparatorluğu'nun egemen olduğu Kapadokya bölgesinde doğan Aziz Mercurius, Hıristiyanlığı açıkladığı için kral tarafından Kapadokya'ya sürgüne gönderilmiş ve burada idam edilerek cesedi Mısır'a gönderilmiştir.

Yeraltı şehri, 7 katlı yapısıyla dikkat çekerken, bu yapıdan 3 katı temizlenerek turistlere açılmıştır. Yeraltı şehrine "Develik" olarak adlandırılan Selçuklu dönemine ait bir handan girilmektedir. Handan sonra çeşitli koridorlar ve odalar aracılığıyla katlara ulaşılmaktadır. Tüm bu geçitler kiliseye bağlanmaktadır. Bu yeraltı şehrindeki kilise, genellikle küçük olan diğer yeraltı kiliselerinden farklı olarak bir katedrali andırmaktadır. Kilise içerisinde çocuk ve yetişkin mezarları için ayrı bir oda düzenlenmiştir.

Aksaraylilar Sokta Yerlisinin Bile Bilmedigi Bir Guzellik (1)-1

Kilise, geç dönemlere kadar aktif olarak kullanılmış ve tabanında birçok mezar barındırmaktadır. Kilise içerisinde yapılan kazılarda, çoğunluğu iskelet olan 20 çocuk ve yetişkin mezarı ortaya çıkarılmıştır. Mezar odalarından birinde ise bir erkek ve kadın iskeleti aynı lahit içinde üst üste konulmuştur. Ayrıca kilise içinde farklı türlerde haç işaretleri bulunmaktadır, bu detaylar genellikle Doğu Roma dönemine aittir.

Yapılan kazılarda yeraltı şehri içinde erzak depolama amaçlı kullanılan küpler de bulunmuştur. Ayrıca, şehrin bir köşesinde yer alan "Develi Dam" adındaki türbe, halkın adak adadığı bir mekan olarak bilinmektedir. Bu türbenin yanındaki odada, taşa kazınmış ördek veya kuğuya benzeyen kabartmalar bulunmaktadır.

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri ve Kilisesi, Saratlı Kırkgöz yeraltı şehriyle birlikte Kapadokya bölgesinde turistlerin en çok ziyaret ettiği alanlardan biridir.

Aziz Mercurius kimdir?

Aziz Mercurius, MS 225-250 yılları arasında yaşamış ve Roma İmparatorluğu zamanında önemli bir komutan olarak bilinir. Doğduğu yer Kapadokya bölgesidir. Ancak, Hristiyan olduğunu açıklaması üzerine, bölge kralı tarafından Kapadokya'ya sürgüne gönderilmiştir.

Yer Altı Şehri ve Aziz Mercurius Kilisesi

Aziz Mercurius'a adanmış yer altı şehri, 7 katlıdır ve genellikle halk tarafından "Develik" olarak anılan bir handan girilmektedir. Yapılan temizleme çalışmalarının ardından, şehrin 3 katı turistlere açılmıştır. Bu yer altı şehri, Selçuklu Dönemi'nden kalma bir han girişiyle başlar ve ardından koridorlar ve odalardan oluşan katlara yayılmaktadır.

Aksaraylilar Sokta Yerlisinin Bile Bilmedigi Bir Guzellik (3)

Kilise ve Mezarlar

Yer altı şehri içinde yer alan kilise, tipik yer altı kiliselerinden farklı olarak daha büyük bir katedrali anımsatmaktadır. Kilisenin içinde çeşitli türlerde haç işaretleri bulunmakta olup, yapılan kazılarda çocuklara ve yetişkinlere ait 20 adet mezar ortaya çıkarılmıştır. Bu mezarlardan birinde ise bir erkek ve bir kadın aynı lahit içinde üst üste konulmuştur.

Doğu Roma Dönemi ve Kilise Kullanımı

Kilisenin, Doğu Roma Dönemi'nde daha yoğun olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bu döneme ait kalıntılar, kilisenin tarihindeki önemli bir döneme ışık tutmaktadır.

Erzak Küpleri ve "Develi Dam" Türbesi

Yer altı şehri içinde yapılan kazılarda erzak küplerine rastlanmıştır. Ayrıca, şehrin bir köşesinde halkın adak adadığı "Develi Dam" olarak adlandırılan bir türbe bulunmaktadır. Bu türbenin yanındaki odada ise duvarlara işlenmiş çeşitli kabartmalar göze çarpmaktadır.

Aksaraylilar Sokta Yerlisinin Bile Bilmedigi Bir Guzellik (1)

Turistik Değer ve Ziyaretler

Aziz Mercurius Yer Altı Şehri ve Kilisesi, Aksaray'ın diğer önemli yer altı şehirlerinden biri olan Saratlı Kırkgöz Yer Altı Şehri ile birlikte Kapadokya bölgesinde turistlerin en fazla ziyaret ettiği alanlardan biridir.

Kaynak: HABER MERKEZİ