Olay, saat 09.30 sularında Aksaray-Ankara kara yolunda meydana geldi. İstanbul'dan Adana'ya yolcu taşıyan otobüsün sürücüsü Umut Ö., kontrolü kaybederek refüjdeki elektrik direğini devirdi ve karşı şeritte durabildi. Polis ve sağlık ekibi, olay yerine ihbar üzerine sevk edildi.

Kazada herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen, polis incelemesinde sürücü Umut Ö.'nün 70 puan cezası nedeniyle 'Aday Sürücü Belgesi'nin iptal edildiği ortaya çıktı. Ayrıca takograf cihazında birinci sürücü Levent S.'nin ehliyetinin takılı olduğu tespit edildi.

Umut Ö., polise verdiği ifadesinde, otobüsün İstanbul'dan Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine kadar Levent S. tarafından kullanıldığını ve moladan sonra kendisinin direksiyona geçtiğini belirtti. Polis, Umut Ö.'ye 'ehliyetsiz araç kullanmak' suçundan 12 bin 977 TL, 'takograf kullanmamak' suçundan 3 bin 155 TL, 'hız sınırı aşmak' suçundan da bin 506 TL idari para cezası uyguladı. Araç sahibi ise 'ehliyetsiz araç kullandırmak' suçundan 12 bin 977 TL idari para cezası ile cezalandırıldı.

Kaza sonrası soğukta bekleyen yolculardan Emre Çoban, düz bir yolda kazanın olmasına tepki göstererek, şoförlerin zaten yorgun olduğunu ve kazanın büyük olasılıkla uykusuzluktan kaynaklandığını ifade etti. Yolcular, başka bir otobüsle yolculuklarına devam etmek üzere şehirlerarası otobüs terminaline götürülürken, sürücü Umut Ö. ise ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

Kaynak: DHA