Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kararıyla, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin aynı fiyata satılması zorunluluğu getiriliyor. Bu karar, 13 bin bayide yarın itibarıyla fiyatların güncellenmesini beraberinde getirecek.

EPDK'nın aldığı karara göre, artık akaryakıt istasyonlarında, farklı türdeki akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak.

Benzin ve dizel gibi ürünlerde, "ultra force (ultra kuvvet), power (güçlü), fuelsave (yakıt tasarruflu), VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlandırma yapılması da son bulacak.

Motorin fiyatlarına pazartesi itibariyle indirim gelmesi bekleniyor! İşte güncel akaryakıt fiyatları.. (2)

EPDK'nın açıklamasına göre, dağıtıcı lisansı sahipleri, farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak bu farklılaştırma fiyatı etkilemeyecek.

Kararın temel amacı, tüketici ve işletmeler arasındaki belirsizliği azaltmak ve operasyonlarda daha fazla tutarlılık sağlamak olarak açıklandı. Yaklaşık 13 bin bayi aracılığıyla Türkiye genelinde tüketicilerin kaliteli hizmet almasının önemine vurgu yapıldı. Ayrıca, akaryakıt kalitesinin izlenmesi için sürekli denetim yapıldığı belirtildi.

Motorin fiyatlarına pazartesi itibariyle indirim gelmesi bekleniyor! İşte güncel akaryakıt fiyatları.. (1)

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin, akaryakıtların özelliklerini iyileştirmek için çeşitli katkı maddeleri ekleyebileceğini ancak bu konuda herhangi bir izin değişikliği olmadığını ve gerekli bilgilendirmelerin yapılmaya devam edileceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi