AK Parti, seçim öncesi merakla beklenen seçim beyannamesini 30 Ocak Salı günü Ankara'da bulunan yeni ek binasında açıklayacak. "Türkiye Yüzyılı İçin Gerçek Belediyecilik" başlığını taşıyan beyannamede, özellikle "kentsel dönüşüm" konusuna ağırlık verileceği belirtiliyor. Parti, bu stratejiyle Türkiye'nin gelecekteki belediyecilik vizyonunu şekillendirmeyi hedefliyor. Beyannamenin içeriğinde yer alacak detaylar, partinin yerel yönetim anlayışını ve vaatlerini ortaya koyması açısından büyük önem taşıyacak.

'Gerçek Belediyecilik" vurgusu ön planda olacak'

AK Parti'nin tüm illerin adaylarını açıklamasının ardından şimdi gözler seçim beyannamesine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyuracağı beyannamede, özellikle "Gerçek Belediyecilik" vurgusu ön planda olacak. Beyannamede, deprem ve diğer afetlere karşı dirençli şehir projeleri öne çıkacak.

Parti tarafından hazırlanan beyannamenin adı "Türkiye Yüzyılı İçin Gerçek Belediyecilik" olarak belirlendi. Sekiz ana başlık altında şekillenen beyannamede, AK Parti'nin yerel yönetim vizyonu detaylı bir şekilde anlatılacak. Türkiye Yüzyılı şehirciliği için öne çıkan projeler, dirençli şehir kavramına odaklanacak. Beyannamede, 'sosyal belediyecilik' ve 'kültür üreten şehirler' gibi bölümlerde yer alarak hizmet ve eser belediyeciliği ile ilgili vaatler sıralanacak. Ayrıca, katılımcılık, şeffaflık, toplumsal refah odaklı şehir ekonomileri de vurgulanacak.

Beyannamede sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili yapılacak yasal düzenleme de ele alınacak. Bu konuda belediyelere verilecek sorumluluklar detaylı bir şekilde açıklanacak.

Öne çıkan bir diğer başlık ise mahalle kreşleri. AK Parti'nin seçim beyannamesinde, Türkiye genelinde mahalle kreşlerinin yaygınlaştırılacağı ve böylece özellikle çalışan annelerin taleplerinin karşılanacağı ifade edilecek.

Kaynak: TRT Haber