Reklam
Reklam

AK Partili Kadınlardan turuncu davet

AK Partili kadınlar Cumhuriyet Meydanından, Konak Saat Kulesine kadar yürüyerek, kadına yönelik şiddete karşı toplumun tüm bireylerini turuncu çizgilerini çekmeye davet etti

AK Partili Kadınlardan turuncu davet
25 Kasım 2019 - 15:50
Reklam

KENAN YEŞİL
AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığına mensup kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde yoğun yağışlı havaya rağmen Cumhuriyet Meydanı’ndan başlattığı kortej ile Konak Saat Kulesi’ne kadar yürüdü. Konak Meydanı’nda AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam’ın 81 ile gönderdiği ortak metin, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ tarafından İzmirli kadınlar adına okundu. Dilek Yıldız Büyükdağ, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü’nde ‘AKKadınlar’ olarak çağrılarını sadece kadınlara değil, insanlıktan bir nebze nasibini almış herkese yapmak üzere, 81 ilde eşzamanlı olarak toplandıklarının vurgulayarak, “ Bizler AK Parti’nin 5 milyona yaklaşmış kadın üyesi adına, genel geçer cümleleri kurmak ve ‘dostlar alışverişte gözüksün’ misali buluşmalar için toplanmadık. Dünyada ‘kadın’ ve ‘şiddet’ kelimelerini kullanarak oluşturulmuş cümleler ile ülkemizde ya da yurtdışında siyasi istismar yapanlar gibi üstünlük taslamak için de toplanmadık. Sadece kendi rahatlığını ve konforunu düşünüp, her fırsatta sahte gözyaşları dökenler gibi olmak için de burada değiliz” diye konuştu.
AK Partili kadınlardan çağrı
17 yılı aşkın AK Parti iktidarı döneminde, her daim ortaya koydukları samimiyet ve sorumluluk bilinciyle derinden kanayan yaraya derman olmaya çalıştıklarının altını çizen Yıldız Büyükdağ,“‘Kadınlara Karşı Ayrımcılık Irkçılıktan Beterdir’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli hanımefendinin, her platformda göstermiş oldukları samimi duyarlılıkları milletimizin malumlarıdır. Yıllardır sürdürdükleri kapsamlı mücadeleler ile kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Bu dönem içinde, gerek partimiz gerekse kurulan tüm hükümetlerimiz ve özellikle de kadından sorumlu bakanlarımızın tavizsiz mücadeleleri ve saygın çabaları apaçık ortadadır. Bugüne kadar kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili yapılmış yasal düzenlemelerle kadınlarımızın ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesine önemli katkılar sağlanmıştır. Hal böyle iken her ‘kadın’ konusu gündeme geldiğinde veya acı bir hadise yaşandığında devletimizle dayanışma yerine bir takım çevrelerin, bu meseleyi istismar etmeleri, kendi çirkin siyasetlerine malzeme yapmaları da bir başka hakikattir.  Dolayısıyla biz bugün öncelikle herkesi genel geçer açıklamalar yapmak yerine samimiyete davet ediyoruz. Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak, hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.
“Önce insanız, sonra kadınız”
Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktıklarını ifade eden Yıldız Büyükdağ, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bir annenin, bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak, yaşama savaşı veren mazlum bir kadının, köşesinde Allah’a yakarırken, bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz. Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda, siyaset dahil herşey ayaklarımızın altındadır. Biz AK Partili kadınlar olarak önce insanız, sonra kadınız. Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz. Bugün gerçekten bir dayanışma günü ise, başta HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde yavrularına kavuşma acısıyla gözyaşı döken analarımızın haykırışlarına kulak verilmelidir. Her türlü terör örgütü lanetlenerek, annelerimizin taleplerinin karşılanması için dürüstçesomut adımların atılmalıdır. Gerçekten dayanışma günü ise, sokakta yürüyen tüm kadınların kılık ve kıyafetine bakılmaksızın, yaşam tercihini veya inancını öne çıkarmadan, tüm siyasi partiler tutarlı ve ortak tavır içinde olmalıdır. Bugün kadına şiddet konusunda dayanışma mesajı verilecekse, öncelikli olarak bir grup başkan vekili, partisinden olmayan kadın grup başkan vekiline haddini bildirme hadsizliği gösterdiğinde, bizzat kendi partisinin binlerce kadın üyesi tepki vermelidir. AK Kadınlar, olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizlikle, tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.  Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz.”


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam