Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin önemine vurgu yaparak, İstanbul'un Fetih'ten önceki ve sonraki dönemdeki rolünü değerlendirdi. Fetih kavramının İstanbul'un kaderini değiştirdiğini ve İstanbul'un bir bilim ve sanat merkezi haline geldiğini belirtti. Ayrıca, Fetih'in anlaşılmadan Kızılelma ideali anlaşılamayacağını vurguladı. Erdoğan, İstanbul'un Türk ve Müslüman kimliğine vurgu yaparak, şehre verilen önemi ve hizmetleri anlattı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çadırlarında masum sivillerin yakılarak öldürülmesini hiçbir inanç meşru görmez. Dünya, Netanyahu denilen vampirin barbarlığını canlı yayında izliyor. Ey Amerikan devleti, bu kan senin eline de bulaşmıştır. Ey Avrupa’nın devlet ve hükümet başkanları, İsrail’in bu vampirliğine ortak oldunuz çünkü sustunuz. İsrail Gazze’de insanlığı öldürdü; Avrupa ise kendi değerlerini öldürdü, kendisini var eden bütün değerleri ayaklarının altında çiğnedi. Bırakın soykırımı durdurmayı, BM kendi personelini, yardım çalışanlarını dahi koruyamadı. Gazze’de sadece insanlık değil BM de ruhuyla birlikte ölmüştür." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan İslam dünyasına da bir çift sözüm var, ortak bir karar almak için daha neyi bekliyorsunuz? Allah bunun hesabını size, hepimize sorar." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "İsrail, uluslararası hukukun kontrolüne girmeden, kendini uluslararası hukuka bağlı görmeden hiçbir devlet güvende değildir. Buna Türkiye de dahildir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Netanyahu ve cinayet şebekesi tamamen kontrolden çıkmadan bu soykırım, bu vahşet, bu barbarlık insanlığın ittifakıyla artık derhal durdurulmalıdır." diye konuştu.

Erdoğan, "BM üyesi 193 ülkenin 4’te 3’ünden fazlası Filistin’i devlet olarak kabul ediyor. 147 ülkenin ortak kararı, 5 ülkenin keyfine bırakılamaz. 147 beşten büyüktür." ifadesini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ