Reklam
Reklam
Reklam

AK Parti'den, Soyer'e sert çıkış

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’i, şehrin temel hizmetlerini gerçekleştirememekten, İzmir’in mallarını satmaya kadar pek çok konuda suçlayan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Soyer’in Kanal İstanbul için imza kampanyasına katılmasını, gündem değiştirme çabası olarak değerlendirdi

AK Parti'den, Soyer'e sert çıkış
30 Aralık 2019 - 13:16
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İl Teşkilatı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 aylık faaliyetlerini değerlendiren Sürekli’nin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’i sert bir dille eleştirirken, eski başkan Aziz Kocaoğlu’nu övmesi dikkat çekti.

“İzmir 9 ayda, 9 doğurdu”

Tunç Soyer’in 9 aylık süreçte belediyeye ait 3 temel hizmeti yapmamakla suçlayan Sürekli, “İzmir 9 ayda 9 doğurdu ve doğan çocuk da sağlıklı değil. Bu tablo Seferihisar tablosundan belliydi. 2019’dan, İzmir’in 2020’yi de nasıl geçireceği belli. Üzülerek söylemeliyim ki; ulaşım hizmeti, su kesinti, koku problemi, su baskını gibi konularla 2019’u geçirdik. Onlar tozpembe tablolar çizerken sokak kan ağladı. İzmir;  somut,  elle tutulur bir hizmet alabilmek için 9 doğurdu. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İzmirli hemşerilerimiz muhalefeti bize, yönetimi CHP’ye verdi. Ancak onlar mış gibi yapmaktan başka bir şey yapmadılar.  Sadece fotoğraf için tasarlanmış makam minibüsünden el salladılar. Makam aracını önden gönderip, kendileri Mercedes ile arkadan gittiler” dedi.

“Kocaoğlu dönemine sırtını dayamış”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk işinin göreve geldikten sonra Şatoya yerleşmek olduğunu söyleyen Sürekli, “İzmir’in sokaklarından çok yurt dışı sokaklarını arşınladı. Seferihisar’da yılda 175 kez yurt dışına gitti. Bu seyahatler sorulduğunda ise İzmir’i tanıttığını söylüyor ama biz bir şey göremedik. Bunun dışında gelecek yatırımcıya İzmir hazır mı? Aziz Kocaoğlu,  bu şehirde 3 yıl başkanlık yaptı.  İzmir’in malına mülküne sahip çıktı, o yaptıklarını az da olsa anlatmazdı. Şimdi ki başkan ise miras yedi gibi yapmadığı işlerin reklamını yapıyor. Aziz Kocaoğlu dönemine sırtına dayamış. İzmir için üzülüyoruz” diye konuştu.

Su baskını eleştirisi

İzmir’de arıza nedeniyle 3 ilçede yaşanan 3 günlük su kesintisinde sert tepki verdiklerini ve sorunun 5 yerine 3 günde çözüldüğüne vurgu yapan Sürekli, “5 günlük su kesintisine sert bir tepki verdik sonra 3 günde çözdüler demek ki yerinde etkili muhalefetin etkisi oluyor. Bizi fırsatçılıkla suçladılar biz İzmir’in hakkını savunduk. Demek ki yerinde bir muhalefet yaptık. Dünyanın her yerinde İzmir’de de su baskını olabilir. Mavişehir’de bu durum 25 yıldırı sürüyor. 2020’ye girerken 3 gün Mavişehir’de insanlar evden çıkamadı. İZSU neden yatırımın yüzde 60’nı ayırmaz? Ortaya çıkan zararların giderilmesi görevi de Büyükşehirde ama onların bu yanı da eksik” ifadelerini kullandı.

“Saat Kulesi’ni satarlar diye korkuyoruz”

Soyer’e eleştiri bombardımanında bulunan Sürekli; “Bisiklete binerim, faytonu sevmem derken ulaşıma zam yaptılar. Yüzde 66 zam 60 yaş karına yaptılar. Onlar arkada kalan yılı halkçıyız diyerek halka bedel ödettiler. 3 temel hizmeti veremeyerek, vatandaşın cebine yükseldiler. İzmir’in malı deniz mi borç boyu aşmış. Çalışan mekanizmanın elbette borcu olur. Ama ortada bir proje, yatırım yoksa sorarız. İlk aylardan İzmir’in malını satma, kredi çekme yoluna gidiniz. Alacaklılar çok yakında belediyenin kapısına dayanacak. Sayın Kocaoğlu döneminde de satış oldu ama küçük hisseler, elde kalan lojmanlar, konutlar satıldı sadece. Şimdi ise arsalar satılıyor. Önümüzdeki yıl 500 milyonluk satış ön görülüyor. 100 milyonluk satış vardı şimdi ön görülen 500 milyon dejavu gibi Seferihisar aynı. Korkuyoruz Saat Kulesini de satarlar diye” dedi.

“Samimi değiller”

‘Belediye şirketleri borç batağında’ diyerek sözlerine devam eden Sürekli, “8,5 borç olacak bir yıl sonra İZSU, ESHOT kredi notu ile övünüp, bolca borçlanırken 2020’nin çok kötü geçeceğini itiraf ediyorlar. Önümüzü kapatıyorlar diyor. Biz yollarını açıyor, köprülerini, yollarını yapıyoruz. İstediler konak tünelini yaptık devrettik. Buca Metrosu dediler ve Cumhurbaşkanı anında onayladı. Proje istiyorlar takip etmiyorlar. Talep etmekle olmaz takip edeceksin. Takip etmezsen sonuç alamazsın, zaten Ankara yapmak istemiyor, engelliyorlar bizi dersin. Samimi değiller” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul ve anket sonuçları

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kanal İstanbul’a karşı İzmir’de imza toplamasını da değerlendiren Sürekli, “Anayasal bir haktır ama İzmir’in onca sorunu varken, Büyükşehir belediye başkanının Kanal İstanbul’a yönelmesi algı operasyonu ve gündem değiştirme diye düşünüyorum. İzmir için ne yapıyorsunuz Sayın Başkan?” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in oy oranının 3 puan arttığını gösteren anket çalışması hakkında da konuşan Sürekli, “CHP’nin anketini garipsedim toplumda gördüğümüz ile anketler bir birini tutmuyor” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test