Bahar mevsimiyle birlikte, Afyonkarahisar'ınneşesi ve güzellikleri de her zamankinden daha çekici bir hal alıyor. Peki, Afyonkarahisar'ın baharın müthiş atmosferinden nasıl en iyi şekilde yararlanabilirsiniz? İşte, Afyonkarahisar'da ​​​​​​​baharın tadını çıkarmanın ve ruhunuzu dinlendirmenin en güzel yolları neler? Afyonkarahisar'da baharda neler yapılır? Afyonkarahisar'da bahar mevsiminde gidilecek en güzel yerler nereler? sorularının yanıtları haberimizde yer alıyor...

Afyonkarahisar'da baharda neler yapılır? 

Afyonkarahisar'ın doğal güzellikleri ve tarihi mirasları, ziyaretçilerine unutulmaz anılar sunuyor. Özellikle bahar aylarında ayrı bir güzel olan bu yerleri tatil planlarınızı yaparken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken yerler şunlar:

1. Afyonkarahisar Kalesi:  Afyonkarahisar Kalesi, 226 metre yükseklikteki volkanik bir kaya kütlesi üzerinde sunduğu büyüleyici manzarayla kartpostalları süsleyen bir yapıdır. Şehrin en önemli simgesi olan kale, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hitit İmparatorluğu dönemine kadar uzanan uzun bir tarihî geçmişe sahip olan kale, Frig, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de aktif olarak kullanılmıştır.

2. İscehisar Peri Bacaları’nın Şekilleri: Volkanik arazilerde görülen peri bacaları, yamaçlardaki sellenme sularının neden olduğu, farklı aşınma sürecinde oluşan sütun, piramidal sütun görünüşlü yer şekilleridir. Afyonkarahisar ilinin jeolojik yapısı gereği, volkanik arazi üzerinde bulunan İhsaniye, İscehisar, Bayat ve Bolvadin ilçelerinde değişik biçimlerde, şapkalı veya şapkasız çok sayıda peri bacaları bulunmaktadır.

3. Frig Vadisi’ndeki Kalıntıları: Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir sınırlarında uzanan büyüleyici Frig Vadisi, tüm dünyadan doğa, tarih, kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çekiyor. 3000 yıl önce Frigya döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan vadi, mağara evleri, kaleler ve devasa taş anıtlarla süslüdür. Ayrıca, Midas'ın kulakları gibi pek çok ünlü efsaneye de konu olmuştur.

4. Synnada Antik Kenti:Şuhut ilçe merkezi, geçmişi ET.Ç.'na kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu dönemlerde Merkezi Frigyanın başkenti olarak büyük bir kent haline gelmiştir.

5. Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı: Afyonkarahisar-İhsaniye bölgesinde yer alan Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı, tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkmak isteyenler için heyecan verici bir durak sunuyor. Bu bölge, Afyon-Eskişehir karayolunun 32. kilometresinde, Kayıhan beldesinde konumlanmış durumda. Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı, zengin bir tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor. İçerisinde bir kale, Aslantaş ve Yılantaş üzerinde aslan kabartmaları bulunan mezar odaları gibi birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor.

6. Acıgöl Kuş Cenneti: Türkiye'nin en özel tabiat haritalarından biri olan Acıgöl Kuş Cenneti, Afyonkarahisar ve Denizli sınırlarında yer alır. Özellikle yıl boyunca burada yaşayan flamingo sürüleriyle ünlüdür. Karabatak, yaban ördeği, turna, yaban kazı, pelikan ve leylek gibi 20'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Göç dönemlerinde binlerce göçmen kuşu ağırlayarak benzersiz bir manzara sunar.

Kaynak: HABER MERKEZİ