Reklam
Reklam
Reklam

Afet mağdurlarına destek reddedildi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, Denetim Raporu okunması ve okunmaması konusu CHP grubu ve AK Parti grubu arasında tartışmalara neden oldu. Oturumda ayrıca 30 Ekim tarihinde meydana gelen deprem ve ardından yaşanan felaketler nedeniyle mağdur olan vatandaşlara destek olunması için Kasım ayı su faturalarının İZSU tarafından karşılanması ya da yardım kampanyası düzenlenmesi konusu da görüşüldü

Afet mağdurlarına destek reddedildi
13 Nisan 2021 - 10:19
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi nisan ayı olağan meclis toplantısı birinci birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)’nde gerçekleştirildi. Oturumda meclis başkan vekilleri, divan katip üyeleri ve encümen üyeleri için seçimler yapılırken ihtisas komisyonları da oluşturuldu. Denetim Komisyonu Raporuna AK Parti grubunun eleştirileri ise oturumda tartışmalara neden oldu. Raporun okunması ve okunmaması konusu CHP grubu ve AK Parti grubu arasında tartışmalara neden olurken Başkan Soyer, pandemi nedeniyle raporun okunmadan rapor üzerinde konuşmak isteyen meclis üyelerine söz verdi. Oturumda ayrıca 30 Ekim tarihinde kentte meydana gelen deprem ve ardından yaşanan felaketler nedeniyle mağdur olan vatandaşlara destek olunması için Kasım ayı su faturalarının İZSU tarafından karşılanması ya da yardım kampanyası düzenlenmesi konusu da görüşüldü.

Denetim Raporu tartışması

Oturumda ayrıca Büyükşehir’in bir yıllık faaliyetlerinin denetlenmesiyle oluşturulan Denetim Komisyonu Raporu da görüşüldü. Denetim komisyonu raporu üzerine söz alan komisyon üyesi AK Partili Fikret Mısırlı, rapor aleyhinde eleştirilerde bulundu. Raporda en çok dikkatlerini çeken konunun 2019 senesinde 217 bin lira 2020 senesinde de İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Bornova Belediye Başkanı İduğ’un şirketinden bir alım yapıldığı tespit edildiğini aktaran Mısırlı, İduğ’un halen şirket ortağı olmasından dolayı bu olayın etik olmadığını söyledi. Mısırlı’nın eleştirilerine yanıt veren raporun lehinde konuşan CHP’li Yeşim Tekoğlu ise AK Partili belediyelerde bunlarla ilgili örneklerin olduğunu dile getirdi. Raporun sonuç bölümünün okunabileceğini değinen AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Fikret Beyin sözelde bahsettiği konular okunduğunda da ortaya konulacaktı. Fikret Bey ve diğer komisyon üyeleri 45 günlük bir emek sarf ettiler. Burada kimseyi suçlamak adına değil ama burada var olan bir gerçeği ortaya koymak adına hazırlanmış bir şey” dedi.

Kaçak dövüşerek karar veriliyor

Oturumda ayrıca 30 Ekim tarihinde meydana gelen deprem ve ardından yaşanan felaketler nedeniyle mağdur olan vatandaşlara destek olunması için Kasım ayı su faturalarının İZSU tarafından karşılanması ya da yardım kampanyası düzenlenmesi konusu da görüşüldü. Önerge hakkında söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Bu önergeyi verme nedenimiz mağduriyeti bir nebze de olsa gidermekti. Burada bireysel mağduriyet çok fazla. Özellikle Seferihisar’da ilçe bazında. Biz sizin bu konudaki hassasiyetiniz biliyoruz ve AK Parti olarak önergemizin gündemde kalarak yeniden komisyonlara gönderilmesi” dedi. Seferihisar’da esnaf tsunaminin izlerini silerken öngörülemez derecede yüksek bir faturayla karşılaştığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise “Hatırlayın yakın zamanda konteyner evde kalan bir teyzenin elektrik faturası konusu oldu. Biz de meclisin bir karar alamayacağını biliyoruz. Ama İZSU burada tabir-i caizse kaçak dövüştü. O bölgede tsunami nedeniyle mağdur olmuş esnafın belirlenmesi İZSU için zor değil. Abone numaralarından aylık kullanım çıkarılıp aradaki fark ortaya konulabilir. Biz diyoruz ki bilgi eksikliğinden dolayı bu önerge komisyonlara yeniden gönderilsin, İZSU’dan gerekli bilgiler gelince yeniden değerlendirme yapalım. Burada yaşanan hadiseyi görmezden gelip böyle kaçak dövüşerek bir karar verilmesi doğru değil” şeklinde konuştu.

İZSU kaçak dövüşmüyor

Önergeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “İZSU kaçak dövüşmüyor öncelikle onu söyleyeyim. Elimizdeki veriler artan değil azalan su kullanımı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni de belediyemizin yaptığı çalışmalardır. Belediye personelimiz Seferihisar Sığacık bölgesinde afet durumunun hemen ardından müdahale etmiştir. Su baskınları pompalar yardımıyla çıkarılmıştır. Bu sayede afet sahasındaki tüm personel afet sahasındaki hayatın 36 saatte normale dönmesini sağlamıştır. Ama ben hassasiyete katılıyorum. Eğer varsa bir şey tekrar inceleteceğiz” dedi. Konuşmaların ardından önerge geldiği şekliyle oylandı ve Millet İttifakı’nın kabul, Cumhur İttifakı’nın ‘ret’ oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test