Adıyaman'ın siyasi atmosferinde son yıllarda yaşanan değişim, bölgedeki seçmenlerin dikkatini çekiyor. Özellikle, Adıyaman'ın uzun bir süredir sadık kaldığı parti tercihindeki ani dönüşüm, merak uyandırıyor. Vatandaşlar, Adıyaman'ın siyasi rotasındaki bu değişimi anlamak ve arka planını öğrenmek için detaylı bir araştırma içerisine giriyorlar. Adıyaman kaç yıl sonra parti değiştirdi? Adıyaman kaç yıl sonra CHP'ye geçti? İşte, Adıyaman'ın siyasi arenadaki bu belirgin değişiminin perde arkası...

Adıyaman kaç yıl sonra parti değiştirdi?

Adıyaman'ın il statüsüne kavuştuğu günden bu yana ikinci kez, sol siyasetten bir aday belediye başkanlığına seçildi. 6 Şubat depremlerinin büyük hasar bıraktığı Adıyaman'da, seçmenler, 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde görülen eğilimin aksine farklı bir tercihte bulundular.

CHP'nin Belediye Başkan adayı Abdurrahman Tutdere, "Parti meselesi değil, memleket meselesi" ilkesiyle seçimlere girdi ve partisinin daha önceki yerel seçimlerdeki oy oranını ikiye katlayarak Belediye Başkanı seçildi. Tutdere, geçerli oyların %49,74'ünü alarak 51 bin 299 oy kazandı.

Adıyaman kaç yıl sonra CHP'ye geçti?

Adıyaman'da son 30 yıl içinde sol siyasetten bir adayın belediye başkanlığına seçilmesi, 1989-1994 yılları arasında SHP'den Şevket Gürsoy'dan sonra gerçekleşti. Daha sonraki dönemlerde ise Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nden belediye başkanları seçilmişti.

Abdurrahman Tutdere, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında yaptığı değerlendirmede, "Adıyaman'da büyük bir ön yargıyı kırdık. Belediyecilikte sağ sol ayrımı olmaz. Belediyecilik, insan odaklı ve hizmet odaklı bir çalışma gerektirir. Benim için her zaman merkezde insan vardır, parti değil. Halkımızın yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Aldığım oy, insanların bana duyduğu güvenin bir göstergesidir. Halkımızın sorunlarını çözmek için buradayım. Ayrımcılık yapmayacak, memleketin menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğim" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi