İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı "Adalar’ı esas çirkin gösteren bir kısım elektrikli araçlar. Bunları temizlememiz lazım" açıklamasının ardından, Adalar'da akülü araçlarla ilgili önemli bir operasyon gerçekleştirildi. Adalar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ekipleri, UKOME kararlarına aykırı olarak yayalaştırılan alanlara giren 43 akülü aracı topladı.

Ada sakinlerinin uzun süredir şikayet ettiği kazaların ardından başlatılan bu operasyon, Adalar'da akülü araçların yasaklanmasını ve yayalaştırılmış alanlarda park edilmemesini sağlamayı hedefliyor. Toplanan araçlar, Adalar Belediyesi Atölyesi'ne teslim edilerek gereken işlemlerin yapılması için yetkililere teslim edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu tür araçların Adalar'ın estetiğini olumsuz etkilediğini belirterek, tümünün toplatılması gerektiğini vurgulamıştı. Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat ise, akülü araçların Ada ulaşımında büyük sorunlar yarattığını ve izinsiz yolcu taşımacılığına dönüştüğünü ifade etmişti.

UKOME kararları doğrultusunda alınan bu tedbirlerle, Adalar'da trafik ve güvenlik sorunlarının azaltılması ve ada sakinlerinin yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ