Abdullah Zeydan sessizliğini bozdu! Kullanıcılar, Zeydan'ın kararla ilgili düşüncelerini öğrenmek için sabırsızlanıyordu. İşte, merak edilen soruların cevaplarına dair detaylar...

Abdullah Zeydan'dan ilk açıklama geldi! Karar ile ilgili ne dedi?

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla memnu edilen seçilme hakkı konusunda bir açıklama yaptı. Zeydan, sürecin henüz kesinleşmediğini belirterek, "Bizim neredeyse 3 katı oy aldığımız aday hangi yüzle o koltuğa oturacak?" diye sordu.

Van İl Seçim Kurulu'nun, DEM Parti'nin 28 puan farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde mazbatanın AKP'li adaya verilmesine ilişkin kararına tepkiler sürerken, seçimi kazanan Abdullah Zeydan da açıklamalarda bulundu.

Zeydan, sürecin hala kesinleşmediğini ve karara itiraz edeceklerini vurgulayarak, "Mazbatanın AKP'li adaya verilme kararı kesin değil. İl seçim kurulu, mahkeme başkanının itirazına rağmen diğer 2 üye kararıyla bu yönde karar aldı ama bizim 3 gün içinde YSK'ye itiraz etme hakkımız var" dedi.

Abdullah Zeydan, Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada adaylık sürecini şöyle aktardı: "Yerel seçimler öncesi bütün mahkeme kayıtlarını ve adli sicil kaydımı sundum. İl seçim kurulu da adaylığımı kabul etti, kimse itiraz da etmedi. Kesinleşen listeler de askıya çıktı, seçilme hakkımın olduğuna hükmetti ve pusulaya da ismim yazıldı. Bunu biz UYAP'a yüklendikten sonra öğrendik. Cuma günü 16.55'te Diyarbakır Başsavcılığı memnu haklarımı iade eden mahkemeye, 'Kararı bana bildirmemişsin, bu kararı bildir' diyor. Bu tamamen hukuka aykırı."

AKP'nin mazbatanın kendilerine verilmesini istemesiyle bir tuzakla karşı karşıya kaldıklarını belirten Zeydan, "AKP'nin talebini diğer 2 üye kabul ediyor mahkeme başkanının şerhine rağmen ama bizim itirazımız var. Bunu vicdanı olan hiç kimse, demokrasi ve adaletten yana hiç kimse kabul etmez. Van halkı da kabul etmiyor ve iradesine sahip çıkıyor. Bizim neredeyse 3 katı oy aldığımız aday hangi yüzle o koltuğa oturacak?" şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ