Son günlerde internet kullanıcıları, Abdullah Şahin hakkında temel bilgileri araştırmaya başladı. Kaç yaşında olduğu ve nerede doğduğu gibi sorular, Şahin'in gizemini çözmek isteyenlerin odak noktası haline geldi. Peki, Abdullah Şahin kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte detaylar...

Abdullah Şahin kimdir?

Abdullah Sahin Kimdir Kac Yasinda Nereli1

Abdullah Şahin,  Türk oyuncu ve komedyen olarak bilinir. Hayatı boyunca tiyatro ve sinema dünyasında önemli izler bırakan Şahin, Bursa'da doğdu ve tiyatroya olan tutkusu genç yaşta başladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Şahin, abisi Haluk Şahin'in yanına İstanbul'a yerleşerek kariyerine adım attı.

1960'ların sonlarında Enver Demirkan ile birlikte "Nokta ile Virgül" adlı ikiliyi kurarak TRT'de program yapmaya başladılar. Bu dönemde başlayan iş birlikleri, sinema dünyasında da kendilerine yer bulmalarını sağladı. "Nokta ile Virgül" ikilisi olarak tanındılar ve birçok filmde birlikte rol aldılar. Şahin, Enver Demirkan'ın ayrılmasının ardından "Nokta Tiyatrosu" adı altında tiyatro çalışmalarına devam etti.

Özel hayatında ise ilk evliliğini Nilgün Belgün ile yapmış ve bir kızı olmuştur. Daha sonra Belgin Şahin ile ikinci bir evlilik yapmış, ancak bu evlilik de sona ermiştir. Şahin'in ikinci evliliğinden bir oğlu bulunmaktadır.

Tiyatro kariyerinin yanı sıra Abdullah Şahin, pek çok sinema filmi ve dizi projesinde de yer almıştır. Özellikle "Mandıra Filozofu İstanbul" (2015) ve "Deli Aşk" (2017) gibi yapımlarda dikkat çekmiştir. Son olarak "Seksenler" dizisinde 28 bölüm boyunca izleyiciyle buluşmuştur.

Abdullah Şahin nereli?

Abdullah Şahin aslen Bursalıdır.

Abdullah Şahin kaç yaşında?

1 Ocak 1948 doğumlu Abdullah Şahin. 2024 itibariyle 76 yaşındadır.

Abdullah Sahin Kimdir Kac Yasinda Nereli2

Abdullah Şahin'in filmografisi şu şekildedir:

1972'de "Şehvet Kurbanı", 1973'te "Zambaklar Açarken", ve 1975'te "Amigo Hüsnü (Ömer)", "Evde Kalmış Kızlar", "Kazım'a Bak Kazım'a", "Kolombo Şakir" gibi filmlerde rol aldı. 1976'da "Ah Ne Güzel Nane Şekeri"nde Tarık karakterini canlandırdı. Sonrasında 1979'da "Nokta ile Virgül Paldır Küldür", 1980'de "Şaşkın Milyoner", ve 1981'de "Uyanık Aptallar" gibi yapımlarda Nokta karakteriyle izleyiciyle buluştu. 1984'te "Güldürme Beni" ve 1985'te "Nokta İle Virgül Deh Deh Düldül" filmlerinde de yer aldı. Sonraki yıllarda 1995'te "Mülayim Üçüz Doğurdu", 2000'de "Süper Şamata", 2005'te "Ispanaktan Nağmeler", ve 2012'de "Ateşteki Kağıtlar" ile izleyicinin karşısına çıktı. 2015'te "Mandıra Filozofu İstanbul"da Cumhur karakteriyle, 2016'da "Seksenler" dizisinde Gazanfer rolüyle, ve sonrasında 2017'de "Aşka Geldik", "Deli Aşk", 2020'de "Hayaletler", ve 2022'de "Şarkılar Bizi Söyler"de konuk olarak yer aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ