ABD'li yapay zeka devleri OpenAI ve Anthropic'e yanıt olarak Çin, AI sektörü teknolojilerini geliştiriyor ve Çin’in önde gelen oyuncularından biri olan Zhipu AI, TechCrunch'ın raporuna göre, bu yıl 2.5 milyar yuan (yaklaşık 340 milyon dolar) yatırım aldı.

Zhipu AI, 2019 yılında Tsinghua Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü'nde tanınmış bir çalışan olan Tang Jie tarafından kuruldu. Zhipu AI, bu pahalı yapay zeka yarışında rekabet avantajını korumak için devlet destekli yatırımcılardan fon sağlıyor.

ABD Daha Fazla Çip Kısıtlaması Getirdi

ABD, Nvidia'nın yapay zeka geliştirme donanımının satışına yeni kısıtlamalar getirerek yakın zamanda Çin'in geniş dil modelleri eğitme yeteneğini engelledi. Önemli finansal kaynaklara sahip Çinli AI şirketleri, olası ABD yarı iletken kısıtlamalarına hazırlık olarak yüzlerce milyonlarca dolar harcayarak yarı iletken malzemelerini stoklamış durumda.

İsrail durdurulamıyor! Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) konvoyuna saldırdı: 2 ölü İsrail durdurulamıyor! Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) konvoyuna saldırdı: 2 ölü

ABD Başkanı Joe Biden, Ağustos ayında Çin'in yapay zeka, yarı iletkenler ve kuantum bilgisayar da dahil olmak üzere kilit yenilikçi endüstrilerine Amerikan yatırımını sınırlayan bir yürütme emri yayınladı. Bu önlemin ana amacı Çin'in askeri gelişimini yavaşlatmak olsa da, Reuters'a göre bu önlem aynı zamanda Çin odaklı ABD girişim sermayesinin hassas sektörlere yatırım yapmaktan kaçınmasına neden oldu.

Kaynak: Haber Merkezi