ABD, Çin'den yapılan 18 milyar dolarlık ithalata yönelik tarifelerde artışa gitti. Biden yönetimi, yerli üretimi desteklemek ve Amerikalı işçi ve işletmeleri Çin'in haksız ticaret uygulamalarından korumak amacıyla harekete geçti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Çin'in küresel pazarları düşük fiyatlı ihracat ürünleriyle doldurduğu ve adil olmayan ticaret uygulamalarına karşı önlem alınması gerektiği vurgulandı.

O ürünlerde vergi artışı 

Bu çerçevede, çelik ve alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar, bataryalar, kritik mineraller, güneş pilleri, gemiden kıyıya vinçler ve tıbbi ürünler gibi stratejik sektörlerdeki ürünler için gümrük vergilerinde artış yapıldığı açıklandı. Özellikle bazı çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik tarife oranlarının yüzde 0-7,5'ten yüzde 25'e çıkarılacağı belirtildi. Ayrıca, yarı iletkenlere ve elektrikli araçlara uygulanan tarifelerin de artırılacağı ve elektrikli araçlara uygulanan tarifenin bu yıl yüzde 25'ten yüzde 100'e çıkacağı ifade edildi.

Tarifeler artırılacak

Lityum-iyon elektrikli araç bataryaları ve batarya parçaları gibi ürünlere yönelik tarifelerde de artışlar planlandı. Örneğin, lityum-iyon elektrikli araç bataryalarındaki tarife oranının yüzde 7,5'ten yüzde 25'e çıkarılacağı ve benzer şekilde batarya parçalarına uygulanan tarifelerin de artırılacağı belirtildi. Bununla birlikte, kritik minerallere, güneş pillerine, gemiden kıyıya vinçlere ve tıbbi ürünlere yönelik tarifelerde de artışlar olacak. Özellikle güneş pillerine yönelik tarife oranının yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılması planlanıyor. Açıklamada ayrıca, bazı solunum cihazları, yüz maskeleri ve kauçuk tıbbi eldivenler gibi belirli kişisel koruyucu ekipmanlar için de tarife artışları öngörüldü. Bu ürünler için tarife oranlarının yüzde 0-7,5'ten yüzde 25'e çıkarılacağı ifade edildi.

Kaynak: Haber Merkezi