Reklam
Reklam
Reklam

55 milyon TL para devrettik

Bornova Belediye Meclisi’nde Bornova Belediyesi’nin 2020 Faaliyet Raporu görüşüldü. Faaliyet Raporu, AK Parti ve MHP’nin 'ret' oylarına karşın CHP ve İYİ Parti'nin oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi. Faaliyet Raporu’na ilişkin konuşan Başkan Mustafa İduğ, 2020 yılına kasada 55 milyon TL nakit para devrettiklerini söyledi

55 milyon TL para devrettik
07 Nisan 2021 - 12:48
Reklam


KENAN YEŞİL

Bornova Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı ikinci birleşimi Meclis Başkanvekili Hüseyin Ünal idaresinde gerçekleştirildi. Bornova Nikah Dairesi’nde gerçekleştirilen toplantıda Bornova Belediyesi’nin 2020 Faaliyet Raporu görüşüldü.  Mecliste karşılıklı görüşmeler sonrasında yapılan oylamada AK Parti ve MHP 'ret' oyu kullanırken, Faaliyet Raporu Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti'nin oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

2020 yılına 55 milyon TL para devredildi

Bornova Belediyesi’nin 2020 Faaliyet Raporu’na ilişkin sunum yapan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İiduğ, pandemi nedeniyle projeleri öncelik ve erteleyebilecekleri olarak ikiye ayırdıklarını söyledi. Belediye kaynaklarını yine belediye içerisinde kullanarak çeşitli alanlarda tasarruf sağladıklarını dile getiren İduğ, erteleyebildikleri projelerle kasada para biriktiğini dikkat çekerek, “Merkez Pazaryeri ile ilgili 8 milyonluk bir yatırım planlamıştık ancak Telekom'un olduğu yeri 1 milyon 250 bin TL'ye kiralamamız sonrası tüm müdürlüklerimizi oraya topladık ve diğer ücret bizde kalmış oldu. Önceki dönemde Bornova şehir stadına yapılacak olan hizmet binası yatırımını yapsaydık 5 yıl burada çay içer evimize giderdik. Telekom binasını kiralayarak  bu kaynağı cebimizde bıraktık. 200 milyon TL'yi Büyükşehir kasasında bırakmış olduk. Pandemiden dolayı yapmadığımız yatırımlardan dolayı 2020 yılına 55 milyon TL para devredildi. Borçsuz bir belediye olmanın yanında kasasında para ile devir eden bir belediye olmanın onurunu yaşıyorum” diye konuştu.

Bornova kendi asfaltını üretecek

Asfalt ile ilgili olan konu en pahalı iş olduğunu dikkat çeken İduğ, Bornova Belediyesi’nin kendi asfaltını üretmek için harekete geçtiğini belirterek, “ Yapılan bütün anketlerde yollarla ilgili şikayetlerin bitmesi mümkün değil. Bunun bitmesi için hıza ve kendi üretiminizi yapmaya ihtiyacı var. Büyükşehir'den 1 kamyon asfalt attığımızda sadece 6 metrekare yapabiliyorduk.  Kendi asfaltımızı üretmemiz gerekiyor. ÇED raporları alındı, 20 milyon maliyetle asfalt şantiyesini 2022 yılında kazandıracağız. Tonu 285 lira olan bir asfalt. 300 bin ton asfalt lazım 3 yıl için. Bizim bunu halletmemiz için bu yatırımı yapmamız lazım. Her şey hazır önümüzdeki hafta ihalesi olacak” dedi.AK Parti’den rapor eleştirisi

Faaliyet Raporuna ilişkin eleştirilerini dile getiren AK Parti Meclis Üyesi Adem Kasacı, 2020’de yapılması planlanan hiçbir projenin hayata geçirilmediğini iddia etti. Faaliyet raporunda elle tutulur bir şey göremediklerini ifade eden Kasacı, “Bunlar yapılacak ama ne azman? Umut ediyorum ki 2021 de yapılır ancak görüyoruz ki biz 2024 seçimlerinde burayı yapmış olacağız” ifadelerini kullandı. AK Parti adına söz alan Sait Tatlı ise, "Baktığımızda 2019 faaliyet raporu ile bu yılda neredeyse aynı şeyler yapılmış Bizim 2020 yılında net bütçemiz 427 milyon TL. Bu dönemde yüzde 86 ile bu bütçemiz gerçekleşmiş. Sermaye haricinde ise diğer kalemlerimizde yüzde 90'ın üstünde bir gerçekleme var. 1 yıl içinde ne yapılır diye baktığımızda bu sermaye giderleri kaleminde gösterildi. Bu gün baktığımızda yüzde 39 civarında bir gerçekleşme var. 2020 yılında başkanımızın söylediği yatırımları keşke gerçekleştirebilseydi.  Kültür ve Özel kalem giderlerinde düşüş olduğunu bahsetti ancak normal bu . Çünkü vatandaşlar evinde çıkmadı ve kültür faaliyetleri yapılamadı. 1 yılda demek ki havuz projesi sadece hazırlanabilmiş. 2020 faaliyet raporunda Bornova'ya bir kongre merkezi olduğu belirtilmiş. Yani sadece ihtiyaç olduğu belirtilmiş raporda. Naldöken pazaryeri için de sadece proje belirtilmiş ancak başka bir detay bulunmuyor. Proje kısmına geldiğimizde pandemi sorun olabiliyor doğrudur. Umarım bir an önce bu hastalık biter ancak mal ve hizmet alımlarında pandemi hiçbir sorun teşkil etmemiş. En azından 2020 yılında kendinizin söylediğini yatırım taleplerinin gerçekleşmesinde söylem çok ama icraat yok" diye konuştu.


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test