Reklam
Reklam
Reklam

"50 milyon doz aşı nerede?"

CHP Konak İlçe Teşkilatı, hükümetin pandemi süreci idaresini ve aşı politikasını sert bir dille eleştirdi. CHP İlçe Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen, pandemi sürecinin Türkiye’de kontrolden çıktığını belirterek, daha önce geleceği vaat edilen 50 milyon doz aşının nerede olduğu sorusunu sordu

"50 milyon doz aşı nerede?"
12 Nisan 2021 - 13:50
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu, ‘Tek Adam Rejiminde Pandemi Var, Bilim Yok’ konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen etkinlikte, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve İlçe Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen, AK Parti iktidarının pandemi süreci idaresini ve aşı politikasını sert bir dille eleştirdi.

“Nerede bu aşılar?”

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek başlayan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Sayın Erdoğan'a soruyoruz: Sağlık çalışanları Covid-19’la mücadele ederken hayatlarını feda ediyorlar. Hayat kurtarmak için hayatını feda edenlerin elleri öpülmez mi? Sağlık çalışanlarının tek isteği vardı: ‘Covid-19 meslek hastalığı olsun!’ Niçin yapmıyorsunuz? Çok sayıda sağlıkçı hayatını kaybetti. Bütün bunların sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Pandemi sürecindeyiz. İnsanlar can derdinde. Aşı bekliyorlar. Ispartalı yaşlı bir kadın, ‘70 yaşın üzerindeyim, bir türlü aşı sırası gelmedi’ diyor. Nerede bu aşılar? Kim Türkiye’ye getirecek? Halkın can güvenliğini kim sağlayacak? Bu ülkeyi kim yönetiyor?” diye konuştu.

“Dünya nesini takdir etsin”

AKP iktidarının sağlık sistemini ve pandemi yönetimini eleştiren Başkan Gruşçu, “Şehir hastaneleriyle övünenler, hasta garantili hastane inşa edenler, 150 metre yakınımızdaki Sevgi Yolu'nda takı satarak geçimini sağlamaya çalışan gencecik kardeşimiz Aslı Özkısırlar için neden yatak bulamadılar? Bunun sorumlusu kim? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Şimdi Konak ilçemizde SMA hastası olan Ada bebeğe dayanışmayla umut olmaya çalışıyoruz. Ada bebek gibi ülkemizde umut ışığı bekleyen 1300 SMA hastasının ilaçları neden temin edilemiyor? Tedavileri için gerekli olan bütçe neden sağlanamıyor? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Biz güçlü bir devletiz, her bir yurttaşımıza el uzatabilecek güçteyiz. Gücümüz 5'li çeteye ve Londra'daki faiz tefecilerine yeterken neden 83 milyon yurttaşımız sağlık hizmetlerinden adaletle yararlanamıyor? Vatandaşlarına 3-5 maskeyi bile dağıtamayan, test için IBAN numarası veren, artan vaka ve ölüm sayılarını gizleyerek süreci şeffaf yönetmeyen ve böylece bilimsel uygulamaların önünü kapayan, aşı tedariki konusundaki acizlik içinde çelişkili ve birbirini tutmayan açıklamalar yapan bir salgın yönetiminin nesini dünya takdir etsin?” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi rezil ettiler”

‘Türkiye olarak G7 ülkeleri arasında halkına doğrudan en az desteği veren ülke konumundayız’ diyerek konuşmasına başlayan CHP Konak İlçe Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen ise, “Gelişmiş ülkeler 1 yıldır vatandaşlarının sağlığı için peşpeşe teşvik paketleri ve destekler açıklarken, Türkiye’ de ise halkımız açlık ve virüs arasına sıkıştırılmış, sefalete terk edilmiş durumda. Halkını yıllardır sadakaya mahkum edenler bu sefer onu da veremeyip, üstüne bir de İBAN numarası gönderdiler. Halkına yardım elini uzatmaktan acizler, belediyelerimizin yardım paralarına çöktüler. Canı pahasına çalışan sağlıkçıların haklarını gasp ettiler. Her gün bir sağlık emekçimiz vefat ederken, Covid’i meslek hastalığı ilan etmeyip Türk Tabipler Birliği’ne terörist dediler. Vaka sayalarını gizleyip yalan söyleyerek, Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler. Gelinen noktada tek adam rejimindeki pandemi süreci Türkiye de artık kontrolden çıkmıştır” dedi.

“50 milyon aşı nerede?”

Hükümete, ‘Yerli aşıları üreten Hıfzıssıhha Enstitüsü ile bünyesinde 20’ye yakın ilaç üreten Bomonti İlaç Fabrikası’nı niye kapattınız’ sorusunu yönelten Özgen, “Şimdi hangi ülke koronavirüse ilaç ya da aşı bulacak ve hangi yandaşınıza aşıyı ya da ilacı getirteceksiniz? Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgeye göre, lebaleb AKP kongreleri öncesi Türkiye'ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır. Türkiye’ye geldiği belgelenen "1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı öncelikli olarak kimlere yapılmıştır? Bu aşılar acaba lebaleb AKP kongrelerine katılan ileri gelen AKP’lilere yapılmış olabilir mi? Bugüne kadar geleceğini vaat ettiğiniz 50 milyon doz aşı nerede? İkinci doz aşı neden 14 günden 28 güne hatta bir ara 37 güne çıktı? Ülkede neden bilimsel bir salgın yönetimi yok? Bilim kurulu ne işe yarıyor? Halkın hayatına mal olan kararları kim nasıl alıyor?” ifadelerini kullandı.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test