Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve 16 milyon emeklinin yararlanacağı emekli ikramiyesinin miktarı belli oldu. İlk kez 2018 yılında yılda 2 kez biner lira olarak başlayan bayram ikramiyesi uygulaması, 2021 yılında bin 100 TL’ye, 2023 yılında 2 bin TL’ye yükselmişti. 2024 yılında ise Ramazan Bayramı’nda 3 bin TL olarak verilen bayram ikramiyesi Kurban Bayramı’nda da 3 bin TL olarak belirlendi. 11 Haziran’da hesaplara yatırılmaya başlanan ikramiyelerin yeterli olmadığını belirten emekliler ise, asgari ücretin altında kalan emekli maaşlarının yanında verilen 3 bin TL’lik ikramiyenin hiçbir işe yaramayacağı görüşünde. En düşük küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 15 bin TL’den başladığını belirten emekliler, 3 bin TL’lik ikramiyeyle bir küçükbaş kurbanlık alabilmek için 5 emeklinin birleşmek zorunda kalacağını söyledi. Emeklinin verilen ikramiye ile kasaptan bile et alamadığını belirten emekliler, “6 emekli artık bırakın dana hissesine girmeyi, küçükbaş koyun bile alamıyor” dedi.

Ekran Alıntısı (2)

“Ancak bir kaz alınır”

 “Devlet emekli vatandaşına bir kurbanlık kadar değer vermiyor” diyen Tüm Emekliler Sendikası Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri İbrahim Yılmaz, emeklilerin bu yıl kurban kesemeyeceklerini belirtti. Nazım Hikmet’in sözleriyle devletin emeklilere olan tavrını açıklayan Yılmaz, “Hani Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya söylediği bir söz vardır ya; ‘Bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?’ diye. İşte o misal, devlet de bize bunu, açlığın ve yoksulluğun resmini yaşatıyor. ‘Emekli ikramiyesi’ adı altında verilen 3 bin TL ile ne alabiliriz? Ben emekli arkadaşlara şunu söylüyorum: ‘Bu ikramiyeyle orta boy bir kaz alınır.’ Elbette siz yine de kaz almayın. Kaz alırsanız 3 bin TL’den geriye geçinmeye paranız kalmaz” dedi.

“Maaşlar yatmadı”

Bu bayram emeklinin göz ardı edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Bayrama sayılı günler kala geçinmeye bile yetmeyen emekli maaşları da yatmadı. Hükümet adeta meydanlara çıkan emekliden öç alıyor. Keşke emekli ikramiyesi adı altında hiçbir şeye yetmeyen bir para verilmeseydi de öncelikle emekli maaşları yatsaydı. Emekli ikramiyesi ilk verilmeye başladığında bin TL veriliyordu. Emekliler bu paranın 900 TL’si ile küçükbaş kurbanlık alırken, 100 TL’de kesim masraflarına gidiyordu. Şu an ise en düşük küçükbaş fiyatı 15 bin TL. Verilen ikramiye ise 3 bin TL. Kurbanlığın bu yıl ancak 5’te birini alabiliyoruz. O da en iyi ihtimal. Resmen emeklilerle dalga geçiyorlar” ifadelerini kullandı. 

“Emekliyi temsil eden yok”

Emeklilerin rahat bir nefes alması için maaşlarda iyileştirilme yapılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Emekli maaşlarının en düşük asgari ücret seviyesinde olması ve yılda 4 kez bir maaş emekli ikramiyesi verilmesi gerekiyor. Emekli ancak bu şekilde rahat bir nefes alabilir. Bir diğer yandan da toplu sözleşme konusu var. Toplu sözleşme masasında emeklileri temsil edecek bir kişi bile yok. Emeklinin haklarını korumak için toplu sözleşme masasında bir emekli temsilcisi olmak zorundadır” diye konuştu. 

Sabahattin Yeşiltepe1 (1)

“Yoksul ve buruk bayram”

“Bir emekli maaşı, bir kurban etmiyor” diyen DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe ise, “Bayram ikramiyesi, anlamsız bir ödemeye dönüştü. Her bayramda biraz daha yoksul, biraz daha buruk karşılamak emeklilere reva görülmemelidir. Her zaman yinelediğimiz gibi, emeklilere ikramiye değil, asgari ücretin altına düşmeyecek maaşın bir an önce verilmesi gerekmektedir. Bu hakkımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

Emeklilerin, yaşadıkları ekonomik sıkıntının gün geçtikçe artması ve enflasyon nedeniyle alım gücünün her geçen gün düşmesiyle geçinemez hale geldiklerini vurgulayan Yeşiltepe, “Örgütlenme bizim ülkemizde bu işler biraz ağır ilerliyor. Ancak emekliler de artık seslerini duyurmak için meydanlara inmeye başladı. Haklarımızı arama mücadelemiz ise durmadan devam edecek. Emeklilere reva görülen bu hayat kabul edilemez” diye konuştu.

Kaynak: Nazlı Şentürk