Demokratik süreçlerin kilit noktalarından biri olan seçimlerin ardından, vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kesin sonuçlarını ne zaman duyuracağını sormaktan kendini alamıyor. 31 Mart seçimlerine dair heyecanlı bekleyiş devam ederken, sandıkların ardından gelen resmi açıklama ne zaman yapılacak? İşte, kullanıcıların gözlerini çevirdiği bu önemli konuda beklentiler ve cevaplar...

31 Mart seçimleri: YSK kesin seçim sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 47 yıl aradan sonra ilk kez seçimde birinci parti olarak çıktı. AK Parti ise 2001'deki kuruluşundan bu yana ilk kez ikinci sıraya geriledi. Türkiye genelinde partilerin aldığı oy oranları incelendiğinde, CHP %37.7, AK Parti %35.5, Yeniden Refah Partisi %6.2, Milliyetçi Hareket Partisi %5 ve İYİ Parti %3.8 oranında oy aldılar. CHP 17 milyondan fazla, AK Parti ise 16 milyondan fazla oy aldı. Gözler şu an Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK). Bugün itibarıyla itiraz süreci başladı. İlk olarak, 2 Nisan saat 15.00'e kadar İlçe Seçim Kurulları'na itirazlar yapılacak. Özellikle yakın sonuçların beklendiği bazı iller ve ilçeler var. Kırklareli, Hatay, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Burdur, Artvin, Ardahan ve Kütahya gibi illerden itirazlar gelebilir. İlçelerde de yakın sonuçların olduğu bölgelerde itirazlar bekleniyor.

Süreç nasıl ilerleyecek?

  • İlçe Seçim Kurulları, 4 Nisan saat 17.00'ye kadar itirazları karara bağlamak zorunda.
  • Eğer itirazlar reddedilirse, iptal için İl Seçim Kurulları'na başvuru süreci başlayacak ve 5 Nisan'da sona erecek.
  • İl Seçim Kurulları, 2 gün içinde kararlarını verecek ve 7 Nisan Pazar günü sonuçlar açıklanacak.
  • Ancak eğer bir karar alınamazsa, süreç YSK'ya taşınacak.
  • Siyasi partiler, 3 gün içinde YSK'ya başvurmak zorunda olacaklar. İtiraz süreci 10 Nisan'da sona erecek.
  • YSK da itirazları karara bağlamak için 3 gün sürecek. Kesin sonuçlar, tüm itirazlar değerlendirildikten sonra 13 Nisan'da YSK tarafından duyurulacak.
Kaynak: HABER MERKEZİ