İspanya, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı da kapsayan, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. Başbakan Pedro Sanchez, yaptığı açıklamada, 1967 sınırlarındaki herhangi bir değişikliğin, tüm taraflarca kabul edilmedikçe, İspanya tarafından tanınmayacağını belirtti. Norveç de dün gece yarısı yürürlüğe giren kararnameyle Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdığını ilan etti. Son olarak, İrlanda da Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını açıkladı.

İspanya'nın Filistin Devleti'ni tanıma kararı

İspanya hükümet sözcüsü, Filistin Devleti'ni resmen tanıdıklarını duyurdu. Başbakan Pedro Sanchez, ülkesinin Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı içeren bir Filistin Devleti'ni tanıyacağını açıkladı. Reuters'a göre, Sanchez sabah yaptığı açıklamada, Filistin Devleti'nin başkentinin Doğu Kudüs olarak kabul edileceğini belirtti. Barışa ulaşmak için Filistin'i devlet olarak tanımanın önemli olduğunu vurgulayan Sanchez, "İspanya, tüm taraflarca kabul edilmedikçe 1967 sınırlarındaki değişiklikleri tanımayacak" dedi.

İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni tanıma kararları

İrlanda hükümeti de yaptığı açıklamada, Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını ve İsrail'e meydan okuduğunu duyurdu. Kabine toplantısında onaylanan bu kararla, Dublin ve Ramallah arasında tam diplomatik ilişkiler kurulacağı belirtildi. İrlanda Başbakanı Simon Harris, bu kararın barış umudunu canlı tutmakla ilgili olduğunu ve iki devletli çözümün tek yol olduğuna inandıklarını söyledi. Ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Gazze'deki insani felaketi durdurması çağrısında bulundu.

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın ortak adımı

Geçen hafta, İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin Devleti'ni tanımak için ortak bir açıklama yapmıştı. Bu adım, İsrail'in tepkisini çekti ve İsrail, Kudüs'teki İspanya konsolosluğunun Filistinlilere hizmet vermesini yasakladı. Norveç ise gece yarısı yürürlüğe giren kararnameyle Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdığını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi