Eskişehir baraj doluluk oranları 8 Aralık 2023: Eskişehir barajlarda doluluk oranı nedir? Eskişehir baraj doluluk oranları 8 Aralık 2023: Eskişehir barajlarda doluluk oranı nedir?

2024 askerlik kaç ay

Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, 20 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak zorundadır. Günümüzde, zorunlu askerlik hizmeti 6 ay olarak uygulanmaktadır. Ancak, 26 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni askerlik kanunu ile bedelli askerlik sürekli bir seçenek haline getirilmiştir. Bu nedenle, askerlik bedelini ödemeyenler için zorunlu askerlik süresi hala 6 aydır. Ancak askerlik bedelini ödeyerek bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Bedelli askerlik kaç ay?

Türkiye'de oturma veya çalışma izni olan kişiler (işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat icra edenler), Türkiye dışında en az üç yıl (365 x 3 = 1095 gün) geçirdikleri günler hariç olmak üzere dövizle askerlik yapma hakkına sahiptirler. Bedelli askerlik ücreti (38 yaşından küçük olanlar için 45.000 TL olarak belirlenmiştir) peşin ödenerek askerlik eğitimi almadan terhis olunur. Bedelli askerliğin süresi 1 aydır.

Hayatını kaybeden askerlerin yakınlarının askerlik durumu

Şubat 2009'da çıkarılan bir yasa ile, terörle mücadele sırasında hayatını kaybeden askerlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça askere alınmamaktadır. Ayrıca, askerlik hizmetini yerine getirirken herhangi bir nedenle hayatını kaybeden, kaybolan veya malul olan kişilerin kardeşleri, istekli olmadıkça silah altına alınmaz.

Bu yasa gereği, askerlik hizmetini yerine getirirken hayatını kaybeden veya malul olan kişinin ebeveynleri ölü ise veya bir anlaşmaya varamıyorlarsa, öncelikle silah altında olan kardeşi varsa, istekli olması halinde terhis edilir. Silah altında kardeşi yoksa veya silah altında olan kardeşi terhis olmak istemezse, askerlik hizmeti sırası gelen ilk kardeş, istekli olmadıkça askerliğe alınamaz.

Kaynak: Haber Merkezi