Reklam
Reklam
Reklam

15'inci Agroexpo Fuarı, gün sayıyor

Bu yıl 15’incisi düzenlenecek olan ve Avrupa’nın en büyük dördüncü tarım fuarı olarak kabul edilen Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 6-9 Şubat tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek

15'inci Agroexpo Fuarı, gün sayıyor
15 Ocak 2020 - 13:29
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

6-9 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Ormancılık Fuarı’nın tanıtımı Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Avrupa’nın dördüncü, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini koruyan Agroexpo’ya 75 misafir ülkeden 950 firmanın katılımcı olarak katkı koyması bekleniyor. Ayrıca 2020 yılında, bir yıl önceki yılın katılımcı sayısının da geçilmesi ve 360 bin ziyaretçi ağırlanması hedefleniyor. Fuarın ana teması tek kelimeyle ‘Tarım’ olacak.

Onur konuğu, Fas ve Özbekistan

Fuarın organizasyonunu yapan Orion Fuarcılık adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, 15. Kez fuarın kapılarını açıyor olmasından büyük gurur duyduklarını söyleyerek bu yıldaAvrupa’nın 4 büyük fuarı olma özelliğini devam ettireceklerini aktardı. Her yıl çıtayı daha da yükselterek yola devam ettiklerini söyleyen Tan, “Tarım sektöründe bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Yine katılımcı 20 ülkenin tarım bakanı bizimle olacak. Ayrıca Özbekistan ve Fas Tarım Bakanları da onur konuğu olarak, Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin davetleriyle fuarımızda olacaklar” dedi.


Tema ‘Tarım’

Fuarda 4 gün boyunca 700 milyon doları aşan bir iş hacmi yaratılmasını beklediklerini bildiren Tan, Agroexpo’da yeni teknolojilerle tanışma fırsatı da bulunulacağını belirtti. Tan şöyle konuştu: “Türkiye’nin en kapsamlı canlı hayvan sergisi kurulacak. Bu kapsamda İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Tire Süt Kooperatifi ile daha çok sayıda kurum fuarımıza katkı sunuyor. En ağır boğa yarışması, süt sağma ve yoğurt yeme yarışmaları da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Agroexpo’ya katılımla tarım dünyasının dinamikleri en yeni teknolojilerle tanışma, dünya devleriyle bir araya şansı bulurken, iş platformu kurma fırsatı, yurt içi ve yurt dışı firmalarını birarada ziyaret edebilme imkanı bulacak. Arıcılığa da özel bir alan açan tek fuar olma özelliğimiz bulunuyor. Yineakıllı sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, ambalajcılık ve tüm diğer konularda dünya devlerini İzmir’de ağırlayacağız. Fuar aranan ürüne bol çeşit arasından ulaşabilme imkanı sağlıyor.  Bu yıl ana temamız tamamıyla ‘Tarım’ olacak.”

İştiraklerden destek sözü

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tevfik Türk de konuşmasında birlikte çalışma vurgusu yaptı. Türk fuarda iş güvenliği ile ilgili çalışma yürüteceklerini belirterek güvenli gıdanı ilk adımının sağlıklı çiftçiden geçtiğini belirtti. Diğer yandan İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü de tarım ile fuarların birbirlerine karşılıklı bir destek sunduğunu vurguladı. Son yıllarda tarıma ve tarım teknolojilerine ilginin arttığını söyleyen Güdücü,  “Fuarın içeriğinin de panellerle, katılımcı kitlesiyle ve uluslararası özelliğiyle zengin olduğunu söylemek mümkün. Bizde projelerimizi anlatacağımız bir şekilde standımızı organize edeceğiz” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz da 2019 yılı itibariyle Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta tarım sektörlerinin payının yüzde 22 olduğunu söyledi. Türkiye genelinde yapılan her tarım ihracatının 5’te 1’i bölgemizden yapılıyor diyen İşbırmaz, “Bu ihracatı yapmamıza neden olan tarım sektörlerinin de fuarımızda kendi ürünlerini sergileme imkanı bulacak olmaları çok önemli. 360 bin ziyaretçi sayısı da Agroexpo’yu dünyada önemli bir yere getiriyor. EİB’in ihracatı arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Müdür Vekili Cemil Çumak daAvrupa’nın dördüncü büyük tarım fuarının İzmir’de gerçekleşecek olmasından gurur duyduklarını, Tarım İl Müdürlüğü olarak tarım alanındaki fuarcılığa büyük önem verdiklerini belirtti.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test