Son dönemde uzun süre hareketsiz kalan Bitcoin'lerin yeniden işlem görmeye başlaması dikkat çekiyor. Bu trende bir yenisi daha eklendi ve 2010 yılında madencilikten elde edilen 50 BTC, tam 14 yıl sonra ilk kez transfer edildi. Bu Bitcoin'ler, Binance borsasına gönderildi.

14 Yıl Sonra İlk Kez Hareket Eden Bitcoin'ler

2010 yılında madencilik faaliyetleri sonucu elde edilen ve o dönemde yaklaşık 0.05 dolar değerinde olan 50 Bitcoin, 14 Temmuz 2010'dan bu yana hiç hareket etmemişti. Ancak, eski bir Bitcoin madencisi, bu Bitcoin'leri satış amacıyla Binance borsasına gönderdi. Bugünkü değeri yaklaşık 3 milyon dolar olan bu transfer, kripto para dünyasında dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedildi.

Eski madencilerin Bitcoin'lerini yıllar sonra yeniden hareket ettirmelerinin altında çeşitli sebepler yatıyor. Bunlardan biri, eski cüzdanların güvenlik sorunları yaratabiliyor olması. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, Bitcoin yatırımcıları daha güvenli cüzdanlar ortaya çıktıkça coin’lerini bu yeni cüzdanlara taşıma eğiliminde oluyorlar.

Bitcoin Fiyat Artışları ve Satış Sebepleri

Bitcoin fiyatının son yıllarda önemli artışlar göstermesi de madencilerin satış yapmasının bir diğer sebebi olarak gösteriliyor. Bitcoin, 2021 yılında iki kez 60 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmış ancak bu seviyelerde uzun süre kalamamıştı. Bu kez fiyatın daha uzun süre yüksek seviyelerde kalması ve son haftalardaki düşüşlerle birleşmesi, yatırımcıları satışa yöneltebilir. Ayrıca, dünya ekonomisindeki belirsizlikler ve jeopolitik gerginlikler de yatırımcıların riski azaltmak adına kâr satışları yapmalarına neden olabiliyor. Kişisel maddi ihtiyaçlar ve durumlar da madencilerin satış yapmalarındaki diğer etkenler arasında yer alıyor.

Artan Vergi Regülasyonları

Bitcoin satışlarının bir diğer önemli sebebi ise artan vergi regülasyonları olabilir. Bitcoin'in ABD'de ETF'ler vasıtasıyla daha ulaşılabilir hale gelmesi ve birçok ülkenin kripto paralara yeni vergiler getirmesi, yatırımcıların bu kanunlar tam anlamıyla yerleşmeden bazı satışlar yapmalarına sebep olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi