Bugün Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerindeki son durum yatırımcıların dikkatini çekti. 13 Mayıs Borsa İstanbul kapanış rakamları ve günü nasıl tamamladığı merak ediliyor. İşte detaylar!

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi Günü Düşüşle Tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bugünü yüzde 1,59'luk bir düşüşle tamamladı ve 10.055,98 puandan kapandı. Endeks, önceki kapanışa göre 162,60 puan kaybederken, toplam işlem hacmi 93,5 milyar lirayı buldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,86, holding endeksi ise yüzde 1,55 değer kaybetti. Tüm sektör endekslerinde gerileme yaşanırken, en büyük kayıp yüzde 5,29'la orman kağıt basım sektöründe gözlendi.

Cari İşlemler Hesabında Mart Ayına İlişkin Veriler Açıklandı

Bugün açıklanan verilere göre, Türkiye'nin mart ayına ilişkin cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon dolar açık verirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 782 milyon dolarlık fazla kaydedildi. Yıllıklandırılmış cari açık ise mart ayında 31,2 milyar dolara gerileyerek, Mayıs 2023'ten bu yana yıllıklandırılmış cari açıktaki iyileşme 25,8 milyar dolara ulaştı.

Küresel Piyasalarda Fed'in Politika Belirsizliği Etkisi

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle yatırımcılar temkinli bir duruş sergiliyor. Çarşamba günü ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Analistler, yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, ancak yurt dışında Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ile ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Almanya'da enflasyon ile ZEW endekslerinin takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.000 puanın destek, 10.300 ve 10.400 seviyelerinin direnç olarak izleneceği ifade edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ