Reklam
Reklam

10 yıllık "Milli" hasret

Türkiye’de futbolun ilk oynandığı kent olan İzmir’in milli takım hasreti sürüyor. İzmir, en son 2009 yılında A Milli Takımı ağırlarken, aradan geçen sürede ay yıldızlılar Türkiye’de 12 şehir ve 22 farklı statta tam 57 maç oynadı ama İzmir ile yolları kesişmedi

10 yıllık "Milli" hasret
19 Kasım 2019 - 09:47 - Güncelleme: 19 Kasım 2019 - 11:23
Reklam

KENAN YEŞİL(ÖZEL HABER)
Geçmişte birçok tarihi maçı ev sahipliği yapan İzmir’de 10 yıldır A Milli Takım hasreti yaşanıyor. Euro 2020 Avrupa Şampiyonasına katılmayı hak kazanan millilerimiz, aradan geçen 10 yılda Türkiye’de 12 şehir ve 22 farklı statta tam 57 maç oynadı. Son yıllarda pek çok kentte yeni ve modern statlar inşa edilirken, İzmir’in bu gelişmenin dışında kalması ve ay yıldızlıları ağırlayacak kapasitede yeni bir stadın yapılmaması nedeniyle, A Milli Takım adeta kentten uzaklaştı. Türkiye’de futbolun ilk oynandığı kent olma özelliğini taşıyan Egenin incisinde, son olarak 11 Şubat 2009 tarihinde o dönem Drogba, Yaya Toure, Kolo Toure, Eboue gibi dünyaca ünlü yıldız futbolcuları barındıran Fildişi Sahili’ni ağırladı. Atatürk Stadında oynanan ve 1-1’lik skorla sona eren özel maçın ardından bugüne kadar bir daha A Milli Takım düzeyinde maç oynanmadı.


Millilerin yolu İzmir’e hiç düşmedi

A Milli Takım, 2009'daki Fildişi Sahilleri sınavından sonra Türkiye'de 12 şehir ve 22 farklı statta tam 57 maç oynadı. Son yıllarda genellikle rakiplerini İstanbul dışındaki kentlerde konuk eden ay yıldızlılar, yeni ve modern statların inşa edilen kentlerde önemli maçlar oynadı. İstanbul 25 karşılama ile en fazla milli takımı ev sahipliği yapan şehir olurken, bu süreçte Antalya 10, Konya 6, Eskişehir 4, Kayseri 3, Bursa 2, Trabzon 2, Manisa, Rize, Adana, Mersin ve Ankara’da birer kez milli takımı ev sahipliği yaptı. Aradan geçen 10 yılı aşkın sürede millilerin yolu İzmir’e hiç düşmezken, Ege Bölgesi’nde ise sadece Manisa milli takımı ağırlamanın sevincini yaşadı.


Anadolu’daki kalesi Konya
Milli takım en çok ağırlayan stat ise 9 maç ile Fenerbahçe’nin Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi oldu. Galatasaray ise eski stadında bir kez millileri ağırlarken, yeni yapılan Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadında 8 defa millileri misafir etti. Anadolu’da ise milli takımın kalesi Konya oldu. Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu milli takımı 6 maçta ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadı.


Umutlar Göztepe stadında

1971'de Akdeniz Oyunları için inşa edilen ve 51 bin 337 kişilik kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük ikinci olimpik stadyum olma özelliği taşıyan Atatürk Stadı’nın çağın gerisinde kalması ve geçen yıllar içerisinde ay yıldızlıları İzmir’de ağırlayacak kapasitede yeni bir stadın yapılmaması sonucunda A Milli Takım adeta kentten uzaklaştı. Umutlar ise yapımında sona yaklaşılan Göztepe stadında. Stat sorununun çözülmesi ile milli takımın İzmir’de tekrar ağırlanacağını dile getiren İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı(İZVAK) Başkanı Ali Erten, “Milli maç en son 2009 yılında oynandı. Milli maç oynanabilecek bir stadımız yok. Şimdiye kadar da maç oynanmamasının tek ve en büyük sebebi de bu. Ama statlar bittikten sonra bu konuda sadece bizim değil şehir olarak taleplerimiz olacak. Ama şu anda mümkün değil. Atatürk stadının böyle bir maç için izni yok. Yapı güvenliği sorunu var. Buradaki maçlar bile valiliğin özel izni ile oynanıyor. Maalesef İzmir stat konusunda geride kaldı. Uzun seneler bu konu ihmal edildi. Ama İzmir’de stat inşaatları devam ediyor. Bitmek üzere olan Göztepe stadı var. Ardından ise Alsancak stadı ve Karşıyaka stadı olacak. Bu statlar açılınca sorun çözülecek ama bunlar çok geç kalındı. Olumsuz bir düşünceden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, yer yok. İnşallah Göztepe stadı açıldıktan sonra buradan başlayarak milli maçları İzmir’de göreceğiz. Biz milli maçların oynanması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bugüne kadar olmamasının nedeninin altında bir önerge yok. Sadece fiziki olarak şartlar yeterli değil. Bu nedenle de Euro 2024 adaylığında da İzmir yer almıyordu. Anca bu sorunlar yeni dönemde statların bitmesi ile sona ereceğini düşünüyorum” dedi.TFF Başkanı’ndan yeşil ışık

Geçtiğimiz ay İzmir’e gelen ve spor kulüpleri ile görüşen Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Başkanı Nihat Özdemir, İzmir’de milli maç oynanması konusuna yeşil ışık yaktı. İzmir Ticaret Odası Ekim ayı meclisine katılan Özdemir, toplantı sonrasında kendisine yönelttiğimiz, “Açılacak olan Göztepe stadında A Milli Takımı özel bir karşılaşma ile İzmir’de görebilir miyiz” sorusuna “İzmirsiz bir milli takım düşünülemez. Oynanabilir” yanıtını vererek A Milli Takım düzeyinde İzmir’de özel maç oynanmasına sıcak baktı. Ayrıca Özedemir şunları söyledi: “İzmir’de milli takımı ağırlayacak maalesef bir stat şu an için yok. Ancak devam eden stat inşaatları bitince elbette düşünürüz. Göztepe stadında özel bir maç oynanabilir. Neden oynanamasın? İzmirsiz milli takım düşünülemez. A Milli düzeyde olmasa bile ümit milli takımımızın İzmir’e getireceğiz.”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam