Girişimsel kardiyoloji, geçmişte göğüs kafesi açılarak gerçekleştirilen karmaşık ameliyatları gerektiren pek çok kalp rahatsızlığının tedavisinde önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Bu rahatsızlıklar arasında kalpte delik, kapak değişimleri, damar tıkanıklıkları, aort balonu, ritim bozuklukları, nedensiz bayılmalar, dirençli hipertansiyon ve kalp pili uygulamaları bulunmaktadır. Girişimsel tedavi yöntemleri, hastaların aynı gün ya da bir gece yatış sonrasında taburcu olmalarını mümkün kılarak daha hızlı bir iyileşme süreci sunmaktadır. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Ekibi, 7/24 hizmet anlayışı ile kalp krizlerine anında müdahale ederek, tıkanık damarı hemen açma yeteneği ile öne çıkmaktadır.

Merkez, kalp ritim bozuklukları konusunda öncü bir rol oynamakta olup her türlü ritim bozukluğunun başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği bir birim sunmaktadır. Ayrıca, ülke genelinde kalp pili sorunlarının çözümü gibi konularda da hizmet vermektedir. Son dönemde güncellenmiş olan bazı bayılmaların, kalbin sinirlerini hedef alarak gerçekleştirilen tedavileri de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, gelişen teknolojiyle birlikte büyük bir ivme kazanan, koroner damarlardaki darlıklar ve tıkanıklıklarla ilgili girişimsel tedavi yöntemleri ile hastalara şifa sağlamaktadır. Girişimsel kardiyolojinin tüm teknikleri, ana damarlara müdahale, çoklu damar hastalıklarına müdahale ve ileri derecede kireçli ve tam tıkalı damarlara müdahale gibi durumlar için merkeze başvuran hastalarda gerektiğinde uygulanabilmektedir.

Yaklaşık 35 yıl önce daralan kapakların balonla açılmasıyla başlayan gelişmeler, Prof. Dr. Ali Oto liderliğindeki deneyimli ekip tarafından gerçekleştirilen işlemlerle günümüzde kapağın ameliyatsız değişimi ve kapak kaçağının mandalla tedavisi gibi karmaşık kalp kapak hastalıklarının girişimsel tedavisini mümkün kılmıştır.

‘’10 bin hasta ve yakınlarına nice yıllar hediye’’

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nün uzman hekim kadrosunda; Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, Prof. Dr. Ebru Akgül Ercan, Prof. Dr. Hakan Aksoy, Doç. Dr. Begüm Yetiş Sayın ve Uz. Dr. Cansu Selcan Akdeniz yer aldı. Prof. Dr. Ali Oto son 35 yıldaki teknolojik gelişmelerle birlikte girişimsel kardiyolojide de devrim niteliğinde yenilikler yaşandığını belirterek, “Bu büyük değişimin parçası olmaktan çok mutluyuz ve 10 bin hasta ile ailelerine sağlık dolu nice 10 yıllar hediye edebildiğimiz için gururluyuz’’ diye konuştu.

Kaynak: Kardelen BUĞDAY