Manisa Tarzanı Çevre Günleri kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Yeşil Manisa Zirvesi, üç gün süren etkinliklerin ardından sona erdi. Zirvede sürdürülebilirlik, karbon salınımının azaltılması ve su tasarrufu gibi birçok konu ele alındı. Manisa ve ülke çapında uygulanabilecek yeşil projeler değerlendirildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen zirve, daha yeşil ve temiz bir Manisa hedefiyle gerçekleştirildi. Zirvede su ve enerji tasarrufu, temiz enerji ve iklim değişikliği gibi konular, uzman panelistler tarafından katılımcılara sunuldu.

Zirvenin son gününde "Su ve Atıksu Yönetimi" ile "Manisa’da Yeşil Dönüşüm ile İlgili Ulusal ve Uluslararası Proje Yönetimi" oturumları düzenlendi. MASKİ Genel Müdürlüğü Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Kemal Anaç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü temsilcisi Şükrü Uzun, iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi ve uyumu konusunda sunum yaptı. Uzun, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkileri, taşkın ve kuraklık yönetim planları ile yağmur suyu hasadı konularında bilgi verdi.

1 Yesil Manisa Zirves

Çevre Mühendisi Şule Mansur ise içme suyu temin sistemlerinde gelir getirmeyen suyun azaltılması ve sürdürülebilir su yönetimi üzerine sunum yaptı. Mansur, sürdürülebilir su yönetiminin iklim değişikliğine adaptasyon, verimlilik, çevresel sorumluluk ve katılımcı yönetim gibi temel amaçlarını anlattı.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Temiz Enerji Yönetim Şube Müdürü Güler Artan’ın moderatörlüğünde düzenlenen diğer oturumda ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi Mehmet Can Çakar, yeşil dönüşüm projeleri için gerekli fonların nasıl bulunacağı konusunda bilgi verdi. Dr. Öğretim Üyesi Emre Uygur, yeşil dönüşüm projelerinin önemini vurguladı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması, enerji verimliliğinin artırılması, atıkların geri dönüştürülmesi ve çevre dostu tarım tekniklerinin benimsenmesi gibi konuların altını çizdi.

Zirve, katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi. Ayrıca, Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri kapsamında, Manisa Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi öğrencileri Atatürk Kent Parkı’nda atölye çalışmalarına katıldı. Çim adam, rüzgar gülü, çiçek dikimi ve taş boyaması gibi etkinliklerle çocuklar çevrenin önemine dair farkındalık kazandı.

Muhabir: DOĞUKAN FİKRİ FİDAN